Sondaj:

Ce parere ai de noul Stadion National?

Echipa Nationala, istorie si prezent

Echipa nationala de fotbal a Romaniei
Selectionata nationala de fotbal a României este echipa nationala de fotbal a României si se afla sub controlul Federatiei Române de Fotbal (FRF). România a fost una dintre cele patru tari care au participat la primele trei campionate mondiale de fotbal, alaturi de selectionatele Braziliei, Frantei si Belgiei. Totusi între editiile 1950 si 1986, România a reusit sa se califice numai la un singur turneu final. Între 1990 si 2000, selectionata României s-a calificat în saisprezecimile sau chiar optimile a trei campionate mondiale consecutive. Aceasta perioada prielnica si-a atins culmea în cadrul turneului final al Campionatul Mondial din 1994, când România, avându-l capitan pe internationalul Gheorghe Hagi, a ajuns în sferturile de finala învingând Argentina cu scorul de 3-2. Ulterior a pierdut cu Suedia la penaltiuri. România a facut de asemenea o figura buna la Euro 2000, când a obtinut un 1-1 cu Germania si a învins Anglia cu 3-2 în grupe, trecând mai departe în sferturile de finala. Începând cu anul 2001, echipa a trecut printr-o perioada nefasta, ratând calificarile la Campionatul Mondial de Fotbal 2002 si cel din 2006, precum si pentru Campionatul European de Fotbal 2004. Antrenata între 2003 si 2009 de Victor Piturca, România s-a calificat la turneul final al Campionatului European din 2008, din Austria si Elvetia, terminând pe primul loc în grupa G a turneului de calificare, grupa din care au facut parte echipa nationala a Olandei si vecinii sai sud-est-europeni, Bulgaria, Slovenia si Albania. La acest campionat european, România a terminat grupa de calificare pe locul al treilea din patru echipe, dupa doua remize cu Franta si Italia, si o înfrângere în fata Olandei.

Istoria
Primul meci jucat de reprezentativa României a avut loc la 8 iunie 1922, la Belgrad, împotriva Iugoslaviei. Sub conducerea antrenorului Teofil Moraru, România s-a impus cu 2-1.

Primele prezente la Campionatul Mondial
În 1930, România se înscrie la Campionatul Mondial, competitie proaspat înfiintata, si la turneul organizat în Uruguay, reuseste o victorie, 3-1 cu Peru, goluri Adalbert Desu, Constantin Stanciu si Nicolae Kovács, pentru a pierde cu 4-0 în fata viitoarei campioane mondiale, chiar tara gazda, Uruguay.
Peste patru ani, România obtine calificarea si la a doua editie a Campionatului Mondial, dupa o victorie în barajul cu Iugoslavia. La turneul final organizat în Italia, reprezentativa pregatita de Josef Uridil a pierdut disputa cu Cehoslovacia, 1-2 la Trieste, golul României fiind marcat de Stefan Dobay.
Pentru Mondialul din 1938, România trebuia sa joace un baraj cu Egipt, dar africanii au declinat în cele din urma participarea la competitie, si astfel, reprezentativa condusa de Alexandru Savulescu mergea la al treilea turneu final consecutiv, care acum avea loc în Franta. În primul tur, echivalent cu optimile de finala, România a înfruntat Cuba. Primul joc, disputat la Toulouse, s-a încheiat la egalitate, 3-3, dupa ce România a condus cu 1-0, dar apoi a egalat în doua rânduri, la 2 si la 3, ultima oara în prelungirile meciului. Golurile tricolorilor au fost marcate de Silviu Bindea, Iuliu Baratky si Stefan Dobay. Meciul s-a rejucat patru zile mai târziu, tot la Toulouse, Cuba câstigând de aceasta data cu 2-1, desi din nou România a condus cu 1-0 dupa golul lui Dobay.

30 de ani de seceta pâna la Guadalajara
Între 1938 si 1970, România nu a mai obtinut calificarea la Campionatele Mondiale, pâna la echipa construita de Angelo Niculescu la finalul anilor 1960. În Mexic 1970, România a fost repartizata în Grupa a 3-a, una de foc cu Anglia, campioana mondiala, Brazilia, eterna favorita la victorie si Cehoslovacia. Debutul a fost împotriva englezilor care s-au impus la Guadalajara cu 1-0. A urmat duelul cu Cehoslovacia, si o victorie cu 2-1, goluri Alexandru Neagu si Florea Dumitrache, prin care România reintra în cartile calificarii. Însa pentru asta trupa lui Angelo Niculescu trebuia sa învinga Brazilia. Pelé a deschis scorul, Jairzinho a dublat avantajul sud-americanilor, dar România a revenit în meci prin golul lui Florea Dumitrache. Pelé a marcat din nou, si în ciuda golului lui Emerich Dembrowski, Brazilia s-a impus cu 3-2, iar România a fost eliminata.

Prima prezenta la EURO
România a ratat în continuare prezentele la turneele finale mondiale si la Campionatul European, dar în 1984, la competitia continentala, reprezentativa tricolora a obtinut calificarea, sub conducerea lui Mircea Lucescu. În turneul din Franta, România a început cu o remiza contra Spaniei, 1-1 la Saint Etienne, Ladislau Boloni egalând pentru tricolori. A urmat duelul cu Germania de Vest, în care Marcel Coras a egalat în debutul reprizei secunde, dupa ce Rudi Voeller deschisese scorul, dar acelasi atacant german a stabilit scorul final, 2-1. În ultimul meci din grupa, contra Portugaliei, România avea sa piarda, desi doar victoria o califica în faza eliminatorie.

Generatia de Aur
Au urmat alti sase ani fara prezente la turneele finale, pâna la Italia 1990, unde România revenea la un Mondial dupa 20 de ani. Din echipa condusa de Emeric Ienei faceau parte tinerii Gheorghe Hagi, Florin Raducioiu sau Ilie Dumitrescu. Campionul european cu Steaua Bucuresti, Marius Lacatus avea sa fie eroul primului meci, marcând doua goluri în poarta U.R.S.S., de care România a trecut cu 2-0 la Bari. Acelasi oras a gazduit si al doilea meci al tricolorilor, cu reprezentativa Camerunului, pierdut cu 2-1. Golul României a fost marcat de Gavril Balint. În ultimul meci din grupa, România a întâlnit Argentina, campioana mondiala en-titre si echipa în rândul careia evolua Diego Maradona. Ca un facut, jocul a avut loc la Napoli, orasul în care Maradona evolua la echipa de club. Sud-americanii au marcat primii, dar Balint avea sa egaleze si sa duca România în optimile de finala. Aici a urmat înfruntarea cu Irlanda, si dupa un 0-0 la capatul a 120 de minute, disputa s-a decis la executarea loviturilor de departajare, unde singura ratare i-a apartinut lui Daniel Timofte si România rata întâlnirea cu Italia, în sferturi.
Dupa ratarea calificarii la EURO 1992, România a fost aproape sa rateze si accesul la Mondialul din 1994. La jumatatea preliminariilor a fost adus însa Anghel Iordanescu în postul de selectioner, si cu trei victorii în ultimele trei meciuri, între care un succes cu Belgia la Bucuresti si unul în Tara Galilor, România avea sa mearga la turneul final din Statele Unite.
Pe 18 iunie 1994, la Los Angeles, România a întâlnit Columbia, echipa considerata favorita la titlu de brazilianul Pelé. Florin Raducioiu a deschis scorul, iar Gheorghe Hagi l-a majorat cu un gol incredibil, un sut din din apropierea tusei din stânga a terenului, de la peste 30 de metri de poarta. Pe final, pe un contraatac, Raducioiu consfintea scorul final, 3-1, dupa ce columbienii redusesera din handicap.
Patru zile mai târziu, la Detroit, într-un stadion acoperit, România a întâlnit Elvetia în fata careia avea sa piarda cu 4-1. Doar un succes în fata Statelor Unite, organizatoarea competitiei, ducea România în faza eliminatorie, si victoria a venit din nou pe stadionul Rose Bowl din Los Angeles. Dan Petrescu a marcat unicul gol al partidei.
În optimile de finala, adversar a fost Argentina, fara Diego Maradona care tocmai fusese suspendat pentru consum de droguri. La tricolori nu juca Raducioiu, din cauza cumului de cartonase galbene, dar absenta lui a fost suplinita perfect de Ilie Dumitrescu, autorul unei duble, iar Gheorghe Hagi a înscris si el într-o victorie cu 3-2 care a dus în premiera pe tricolori în sferturile de finala mondiale. Aici, tot loviturile de departajare aveau sa opreasca România, ca si în 1990. Împotriva Suediei, Raducioiu a împins meciul în prelungiri dupa ce scandinavii marcasera primii, pentru ca din nou Raducioiu sa înscrie pentru 2-1 în minutul 101. Însa cu cinci minute înainte de finalul jocului, Kennet Andersson a readus egalitatea, si la suturile de la 11 metri Dan Petrescu si Miodrag Belodedici au ratat pentru tricolori dupa ce prima ratare apartinuse suedezilor.
În 1996, România a revenit si la Campionatul European, participând la EURO 1996 din Anglia, unde însa a pierdut toate meciurile din grupa: 0-1 cu Franta si Bulgaria si 1-2 cu Spania, golul României fiind marcat de Florin Raducioiu.
A treia prezenta consecutiva la Campionatul Mondial a fost consemnata în Franta 1998, unde România a fost cap de serie la tragerea la sorti. În ciuda acestui avantaj, grupa a fost una dificila, cu Columbia de care tricolorii au trecut cu 1-0, gol Adrian Ilie, si Anglia. La Toulouse, Viorel Moldovan a deschis scorul, Michael Owen a egalat, dar Dan Petrescu a adus victoria si calificarea în minutele de final. În ultimul meci, contra Tunisiei, echipa condusa de Anghel Iordanescu avea nevoie de un punct pentru a termina pe primul loc în grupa, si meciul se încheia 1-1, Viorel Moldovan egalând în repriza secunda. Însa în optimile de finala adversar a fost Croatia care s-a impus la limita, 1-0, Davor Suker transformând un penalti înainte de pauza.
Ultimul turneu final al Generatiei de Aur a fost EURO 2000, în Olanda si Belgia. Anghel Iordanescu plecase dupa Franta 1998, Victor Piturca a calificat echipa dar a fost demis înainte de turneul final unde selectioner a fost Emeric Ienei. Dintr-o grupa imposibila, România obtinea calificarea dupa 1-1 cu Germania, gol Viorel Moldovan, 0-1 cu Portugalia si 3-2 în ultimul meci, contra Angliei. Disputa de la Charleroi a început cu golul lui Cristian Chivu, dar englezii au intrat în avantaj de un gol la cabine. Dorinel Munteanu a egalat la 2, iar Ionel Ganea a transformat un penalti în minutul 89, aducând victoria si calificarea.
Adversar în sferturile de finala a fost Italia, la Bruxelles. În minutul 35, Gheorghe Hagi a fost eliminat pentru proteste, iar cu un jucator în plus italienii s-au impus cu 2-0.

Anii recenti
Urmatoarea perioada nu a mai adus calificari pentru România care a ratat prezenta la Mondialul asiatic din 2002 în urma unui baraj pierdut cu Slovenia si apoi a încheiat în afara locurilor calificante pentru EURO 2004 si Mondialul german din 2006. Pentru partea finala a campaniei de calificare la acest turneu, selectioner fusese readus Victor Piturca. Cu el la timona, România avea sa revina la un turneu final, câstigând grupa de calificare pentru EURO cu Olanda si Bulgaria.
La EURO 2008, tricolorii au fost repartizati în "grupa mortii", dar au fost aproape de calificare dupa 0-0 cu vicecampioana mondiala Franta si 1-1 contra campioanei lumii, Italia, meci în care Adrian Mutu a deschis scorul, dar apoi a ratat si un penalti. O victorie în ultimul meci, cu Olanda ducea România mai departe, dar olandezii s-au impus cu 2-0.
Campania pentru Mondialul din Africa de Sud a început dezastruos, cu un esec, 0-3 cu Lituania la Cluj-Napoca, apoi remiza cu Franta la Constanta, înfrângeri cu Serbia tot la Constanta si cu Austria în deplasare, iar Victor Piturca a fost demis, locul sau fiind luat de Razvan Lucescu.